2017 AYDOS PATİKA KOŞU VE MTB SERİSİ

Tarih    26 Şubat /   26 Mart
Yer  AYDOS Ormanı 2. Kapı Yakacık/Kartal
Parkurlar Koşu 9.5k   /    Bisiklet 9.5k    /   Kombine (Koşu + Bisiklet)
Destekleyenler HİS Federasyonu, KARTAL Belediyesi, , INTERSPORT, DELTA Bisiklet
Kayıt katkı payı  Tek branş (koşu veya bisiklet) 45TL  -   Kombine (koşu + bisiklet) 80 TL
Sağlık ve güvenlik Yarışma alanında 1 adet ambulans ve sağlık ekibi hazır olacaktır.
Katılımcı profili Tüm katılımcıların 18 yaşını doldurmuş olması (en küçük 1999 doğumlular) zorunludur.

Program

08:30 Kayıt masası açılır 
10:00 Bisiklet başlangıcı
11:10 Bisiklet parkuru kapanış
11:45 Koşu başlangıcı
13:15 Koşu parkuru kapanış
13:30 Toplu ödül töreni

       

Ulaşım

Toplanma, ısınma, tören alanı AYDOS Ormanı 2. Kapı girişidir. Bu bölgede tuvalet, su, elektrik, otopark ve cafe hizmetleri mevcuttur.

Araçla geliş: Özel aracınızla E5 Kartal Köprüsü' nden Yakacık Uğur Mumcu yönüne (yukarı) doğru dönerek Aydos Ormanı 2. Kapı'ya ulaşabilirsiniz.

Toplu ulaşımla geliş: Gebze yönünden E5' ten gelen otobüs ve minibüsler ile Kartal Köprüsü' ne kadar gelerek buradan Kartal-Uğur Mumcu minibüs veya otobüsleri ile AYDOS 2. Kapı önünde inebilirsiniz. Kadıköy yönünden 21U otobüsü veya metro ile Kartal durağında inerek Kartal Köprüsü'nden yine Uğur Mumcu araçları ile gelinir.

Parkur

Arazinin yapısı nedeni ile çıkış ve inişler olacaktır. Zemin, yaklaşık 1,5 kilometrelik asfalt geçişler ile bazı kısımları taşlı, geneli sert topraktır. Bisiklet ve koşu parkuru aynıdır. Etkinlikler 238m rakımdan başlar. Parkurun en yüksek noktası 297m. ve en alçak noktası 182 metredir. Antrenmanlı kişiler için tamamı hiç durmadan bitirilebilir niteliktedir. Dar patikalar ve mevsim itibarı ile kısa su geçişleri olması ihtimali ile de oldukça eğlenceli ve farklı bir arazi deneyimi yaşayabilirsiniz. Hava şartları göz önünde bulundurularak uygun kıyafetler giyilmelidir. Yarışın tümü herhangi bir koşu ayakkabısı ile rahatlıkla koşulabilir. Buna rağmen tabanı biraz kalınca ve şok emici tabanlı bir ayakkabı ile koşmanız önerilir.

Bisiklet güvenliği: Amortisörlü dağ bisikleti (MTB) ve kask zorunludur. Kilitli pedal, gözlük, eldiven ve pedli bisiklet taytı kullanımı konfor ve güvenlik için önerilir.

Su istasyonu: Koşuda parkurun orta kısmında su istasyonu bulunacaktır. Bisikletçiler ise sularını mataralarında taşıyacaklardır.

Sporcu Kiti

Koşuculara numara, bisikletçilere plaka ve numara hazırlanacaktır.

Koşu / bisiklet / kombine branşlarından herhangi birinde toplu kayıt yaptırıp puanlı seriye katılanlara hatıra INTERSPORT koşu tişörtü verilir (tek ayak katılım için tişört hazırlanmayacaktır).

Her ayakta tüm katılımcılara anı madalyası verilir.

Ayrıca ikramlar ve sürprizler...

Tek Branş (Koşu veya MTB)

Tekli branş; koşu veya bisiklet etaplarından birine katılacağınız anlamına gelir.

Parkurları tamamlama limiti koşu için 90 dakika, bisiklet için 70 dakikadır. Bu süreler içerisinde parkurunu tamamlayamayanlar tasnif dışı kalırlar.

Koşu veya bisiklet her ikisinde de her ayakta kadın ve erkeklerde 4 farklı yaş grubunda (18-29 yaş / 30-39 yaş / 40-49 yaş / 50 ve üzeri yaşlar) ilk üç kürsü sıralaması yapılır.

Tek branş (koşu veya bisiklet) puanlı serisi için her iki ayağa (Şubat ve Mart) da katılmalı ve parkurları tamamlamalısınız. Seri sonunda kadın ve erkeklerde genel sıralama toplam puanlarına göre (yaş grubuna bakılmaz) ilk 5 kişiye kupa ve hediye çeki verilecektir. Puan eşitliği halinde; son ayak bitiriş sırasına bakılır, önde bitiren avantajlıdır.

Her ayağa ayrı ayrı kayıt olma halinde yeni kayıt formu doldurulur ve istenirse branş (koşu / bisiklet / kombine) değiştirilebilir.

Tek branş puanlı serisi için baştan toplu kayıt ücreti yatırılmalı ve kayıt formunda branş için "koşu veya bisiklet" ve katılım şekli için "puanlı seri" seçenekleri işaretlenmelidir.

Kombine (Koşu+Bisiklet)

Kombine; hem koşu, hem de bisiklet parkurlarına katılacağınız anlamını taşır. 

Puanlı kombine serisi için her iki ayakta da (Şubat ve Mart) koşu ve bisiklet parkurlarının hepsine katılmalı ve bitiremelisiniz.

Kombine puanlı serisine katılanlar, bisiklet ve koşu kategorilerinde her ayak için yaş grubu kürsü sıralamasına da dahil olur ve ayrı ayrı tüm ödüllerini alabilirler. Bunun yanı sıra iki ayak sonunda ayrıca kombine puan toplamına göre kadın ve erkekler genel klasman ilk 5 derecesi ödüllendirilir. Yani kombine seriye katılanlar en ucuz katılım ücreti ile koşu ve bisiklet kategorilerinin tüm nimetlerine ek olarak ayrı bir kombine sıralaması ve ödüllerine de sahip olacaklardır. Burada amaç; katılımcıları her iki ayakta da hem koşu hem de bisiklet branşlarında araziye girmeye teşfik etmektir.

Kombine serisi sonunda toplam puanlarda eşitlik halinde; doğum tarihine (yıl-ay-gün sırasıyla) bakılacaktır. Yaşı büyük olan avantajlıdır..

Kombine puanlı seriye katılmak için; kayıt formunda "kombine" ve "puanlı seri" seçenekleri işaretlenmeli ve iki ayak için en baştan toplu kayıt ücreti yatırılmalıdır.

 Ödüller

A. Tekli Branş (koşu/bisiklet) Ödülleri: Her ayakta koşu ve bisiklet için kadın/erkek 4 farklı yaş grubunda ilk üç dereceye madalya verilir.

Puanlı seri sonunda kadın/erkek genel klasman ilk 5 dereceye kupa ve hediye çeki verilir (Birinci 250TL  -  İkinci 200TL -  Üçüncü 150TL - Dördüncü 100TL - Beşinci 100TL).

Ayrıca her katılımcıya her iki ayakta da anı madalyası verilir.

B. Kombine (koşu+bisiklet) Ödülleri: Seri sonunda yaş grubuna bakılmasızın kadın/erkek genel klasman ilk 5 dereceye kupa ve 300TL hediye çeki verilir. Kombine yarışmacıları ayrıca bisiklet ve koşu branşlarında her ayak ve puanlı serilerde ayrı ayrı açıklanan tüm bireysel ödülleri de alırlar.

ÖNEMLİ: Tüm ödüller törende sırasıyla verilecek, erken ayrılmak isteyenler için özel bir uygulama olmayacaktır. Törene katılamayacak hak sahipleri, yerlerine bir refakatçi bırakmalıdırlar. Ödüller daha sonra iletilmeyecektir. Ödül alacak kişilerin, destekçi kurumların, organizasyon komitesinin onurlandırılması için etkinliğin tamamını bir bütün olarak düşünerek katılmanızı ve programa uymanızı önemle rica ederiz.

Her ayakta yaş gruplarına dağıtılacak ödüller (48 adet derece madalyası + herkese katılım madalyası)

Sıra KOŞU (4 yaş grubunda) BİSİKLET (4 yaş grubunda)
Erkek Kadın Erkek Kadın
1. madalya madalya madalya madalya
2. madalya madalya madalya madalya
3. madalya madalya madalya madalya

 

2 ayak sonunda genel klasman puan sıralamasına göre dağıtılacak ödüller (toplam 30 adet kupa ve 6200TL hediye çeki)

Sıra KOŞU BİSİKLET KOMBİNE
Erkek Kadın Erkek Kadın Erkek Kadın
1. Kupa + 250TL hed.çek Kupa + 250TL hed.çe Kupa + 250TL hed.çek Kupa + 250TL hed.çek Kupa + 300TL hed.çek Kupa + 300TL hed.çek
2. Kupa + 200TL hed.çek Kupa + 200TL hed.çek Kupa + 200TL hed.çek Kupa + 200TL hed.çek Kupa + 300TL hed.çek Kupa + 300TL hed.çek
3. Kupa + 150L hed.çek Kupa + 150TL hed.çek Kupa + 150TL hed.çek Kupa + 150TL hed.çek Kupa + 300TL hed.çek Kupa + 300TL hed.çek
4. Kupa + 100TL hed.çek Kupa + 100TL hed.çek Kupa + 100TL hed.çek Kupa + 100TL hed.çek Kupa + 300TL hed.çek Kupa + 300TL hed.çek
5. Kupa + 100TL hed.çek Kupa + 100TL hed.çek Kupa + 100TL hed.çek Kupa + 100TL hed.çek Kupa + 300TL hed.çek Kupa + 300TL hed.çek

 

Puanlama-Sıralama

A. Yaş Grupları: Yaş gruplamaları yapılırken nüfus kağıdındaki doğum yılı göz önüne alınır. İtiraz halinde TC kimlik kartı/pasaport ibraz edilmelidir.

Her ayakta koşu ve bisiklet kategorileri için aşağıdaki 4 yaş grubunda sıralama yapılır ve ilk üç kürsü derecesine madalya verilir.

18-29 Yaş (1999-1988 doğumlular)   / 30-39 Yaş (1987-1978 doğumlular)  /   40-49 Yaş (1977-1968 doğumlular)  /  50 ve üzeri yaşlar (1967 ve altı doğumlular)

B. Puanlama-sıralama: Puanlama her ayaktaki bitiriş sırasına göre yapılacaktır. Toplamda en az puana sahip yarışmacı daha üst sırada yer alır. Koşu ve bisiklet tekli branş serisi için 2 ayak sonunda toplam puanlarda eşitlik olması halinde; son (ikinci) ayaktaki bitirme sırasına bakılacaktır. Daha önde bitiren yarışmacı avantajlıdır. Koşu veya bisiklet puanlı serisinde yaş grubu sıralaması değil, kadın / erkek (cinsiyet) genel bitiriş sıralaması baz alınır. Puanlamaya girebilmek için iki ayağa da katılmalı ve parkurlar tamamlanmalıdır.

Kombine (koşu+bisiklet) değerlendirmesinde de yine kadın/erkek cinsiyet genel klasman sıralaması yapılacaktır (yaş grubu yapılmaz). Katılımcıların, her ayakta ve branşta topladıkları puanlar birbirine eklenir. Sonuçta puan eşitliği halinde yaşı büyük olan (yıl - ay - gün sıralamasına bakılacaktır) katılımcı avantajlıdır. Serinin sonunda sıralamaya girebilmek için her iki ayakta hem bisiklet hem de koşuda parkurları bitirmiş olmak gereklidir.

C. Üniversite klasmanı: Koşu veya MTB kategorilerinde üniversiteler için ücretsiz katılım ve ayrı bir takım klasmanı da yapılacaktır. Takım üyeleri ayrıca bireysel olarak tüm genel klasman hediyelerinden faydalanabileceklerdir (ayrıca bir ferdi üniversite klasmanı yoktur). Bu kategoride takım klasmanına girebilmek için en az 5 kişi olmak zorunludur. Takımın 5 sporcusu da her iki ayakta parkurunu tamamlamalıdır. İki ayak sonunda takım üyelerinin bitiriş sırası, takım toplam puanını belirler. Yeter sayıyı tamamlayamayan üniversiteliler bireysel olarak katılabilirler. Bu kategori için yine bireysel olarak kayıt formu doldurulmalı ve bireysel veya takım listesi üniversite adı belirtilerek Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine e-posta ile bildirilmeli ve ücretsiz kayıt işlemi tamamlanmalıdır.

Kayıt Prosedürü

EFT/Havale dekontuna katılımcı ismini yazınız. ATM den yatırdıysanız lütfen bilgi maili atınız. Aksi halde ödeme takibi yapılamadığından kaydınız tamamlanamaz.

ÖNEMLİ: Katılımcıların (iş, aile,sağlık vb.) herhangi bir nedenden ötürü etkinliklere katılamaması durumunda ücret iadesi yapılmaz. Kayıt ücretleri bir başka ayağa/yarışa/kişiye aktarılamaz. Bu şartlar göze alınarak tekli veya çoklu branş ve seri için kaydınızı yaptırmalısınız.

 

Kurallar / Hatırlatmalar

 • Kayıt formunu doldurup, kayıt ücretini yatırmalısınız. Ücret onayı alan katılımcıların bilgileri yarışmacı listesinde yayınlanır. Listedeki bilgilerinizde değişiklik olacaksa lütfen mail atınız.
 • Nüfus kağıdınız (itirazlara karşı) yanınızda olmalıdır, yaş tasnifi buna göre yapılacaktır.
 • Parkurlar işaretlidir ve parkur dışına çıkılması diskalifiye sebebidir. Parkur üzerinde yönlendirme işaretleri ve hakem kontrol noktaları ile video çekimi olacaktır.
 • Etkinlik günü numaralar imza karşılığı teslim edilecektir. Numarasız şekilde parkura girilmemelidir.
 • Verilen numara veya plakalar söylendiği şekilde takılmalıdır. Kontrol noktalarında veya bitişte numaranız kayıt edilemezse sıralamaya giremezsiniz.
 • Bu, özel bir etkinlik olacağından herhangi bir sağlık raporu veya lisans gerekliliği yoktur. Bununla birlikte katılımcıların sağlık durumlarının bu tip bir yarışmaya uygun olduğunu ve tüm riski üstlendiklerini belirtir toplu kayıt ve “Risk Kabul Formu” ‘nu etkinlik günü kayıt masasında imzalamaları gerekmektedir.
 • Arazi asfalt ve toprak karışımıdır. Parkur trafiğe açıktır. Genel trafik, mülkiyet ve güvenlik kurallarına uymak katılımcıların kendi sorumluluğudur.
 • Parkur dışındaki yasaklanmış alanlara girilmemelidir. Kural ihlallerinden doğabilecek hukuki sorunların muhatabı katılımcının kendisidir, organizasyon sorumlu tutulamaz.
 • Parkurda su istasyonu bulunacaktır. Doğayı kirletmemek için suyunuzu istasyon civarında içip ambalajını çöp kutusuna atmalısınız. Kişisel su taşıma aparatları taşınabilir.
 • Etkinlik süresince çevreye hiçbir şekilde çöpünüzü veya fazlalığını hissettiğiniz bir malzemenizi atamaz/bırakamazsınız. Bu davranış diskalifiye sebebidir.
 • Araçlarınızı size ayrılan otopark alanına bırakabilirsiniz.
 • Kıyafet değişimi ve malzeme bırakmak için organizasyon çadırına kullanabilirsiniz.
 • Mevsim itibarı ile hava değişken olabilir. Hava durumu takip edilerek buna uygun kıyafetler seçilmelidir. Bisiklette kask takmak kesinlikle zorunludur.
 • Tüm ödüller törende sırasıyla verilecek, erken ayrılmak isteyenler için özel bir uygulama olmayacaktır. Törene katılamayacak yarışmacılar, yerlerine bir refakatçi bırakmalıdırlar. Ödüller daha sonra iletilmeyecektir. Ödül alacak kişilerin ve destekçilerin onurlandırılması için organizasyona bir bütün olarak katılmanızı önemle rica ederiz.
 • Katılımcıların (iş, aile,sağlık vb.) herhangi bir nedenden ötürü etkinliklere katılamaması durumunda ücret iadesi yapılmaz. Kayıt ücretleri bir başka ayağa/etkinliğe/kişiye aktarılamaz. Bu şartlar göze alınarak tek ayak veya puanlı seri için kaydınızı yaptırmalısınız.
 • Hava veya arazi şartlarındaki değişiklikler, katılımcı yeterliliği gibi nedenlerle parkurlarda güzergah veya mesafe değişikliği yapılabilir. Katılımcılar yeni parkur düzenlemesine uymakla mükelleftirler, aksi iddialarda ve taleplerde bulunamazlar.
 • Tüm katılımcılar bu kuralları okumuş ve biliyor kabul edilerek kayıt olmuş sayılırlar.